به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، این نشست با حضور دکتر اسفندیار اختیاری، رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس ، دکتر مهران فاطمی، استاندار یزد، میرغفوری دبیر ستاد نوآوری و فناوری اقتصاد دانش بنیان یزد و دیگر مسئولین استانی مرتبط، پنج شنبه ۲۶ خورداد ماه در استانداری یزد برگزار شد.

دکتر اسفندیار اختیاری که در تصویب قانون جهش دانش بنیان در مجلس نقش کلیدی و موثر داشتند، در این جلسه به تشریح قانون جهش تولید دانش بنیان پرداخت و تصویب این قانون را آغازگر فصلی جدید در زیست بوم دانش‌بنیان کشور و ریل‌گذاری جدی در امر دانش بنیان عنوان کرد.

 اسفندیار اختیاری در این نشست، یکی از ستون‌های اقتصاد کشور را حمایت از دانش بنیان دانست و گفت: جوانان فارغ التحصیل و نخبه در حوزه دانش بنیان می‌توانند فعالیت کنند و توانایی حل بخشی از مشکلات کشور را دارند. در این قانون که شامل ۲۰ ماده است تلاش شده تا اکثر مشکلات شرکت‌های دانش بنیان در آن تسهیل شود. قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بعد از ۱۰ سال به روز شده و نقطه عطفی برای حمایت از این شرکت‌ها به شمار می‌آید.

اختیاری ادامه داد: طی مدت اخیر اعتبارات صندوق نوآوری شکوفایی دو برابر و بودجه‌های مورد نیاز برای حمایت از دانش بنیان حدود چهار برابر شده است. برای صندوق نوآوری شکوفایی علاوه بر سه هزار میلیارد اعتبار تخصیصی سه هزار میلیارد دیگر و برای تامین بودجه شرکت‌های دانش بنیان ۲۰ هزار میلیارد در نظر گرفته شده است.

میرغفوری دبیر ستاد نوآوری و فناوری اقتصاد دانش بنیان یزد هم اظهار داشت: تصویب پهنه فناوری اقبال یکی از مهمترین مصوبه این نشست بود که شرکت‌های دانش بنیان و فناور می‌توانند در خارج از محدوده پارک علم و فناوری در محدوده مشخص شده مسقر می‌شوند.

طرح جامع پارک علم و فناوری یکی دیگر از مصوبات این نشست بود که سند این طرح جامع به پارک علم و فناوری واگذار و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند ساخت و ساز را آغاز کنند.

فاطمی استاندار یزد در پایان این نشست بر مشارکت در تدوین آئین‌های پیشنهادی قانون جهش تولید دانش بنیان در قالب تشکیل کارگروه تاکید کرد و در پایان با اهدای لوح تقدیر، از نقش دکتر اختیاری برای تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان قدردانی کرد.